הדפס

עין יבקע

סטטוס: הסתיים

עין יבקע, הידוע גם כ"מעיין הסוסים", הינו אחד משלוש קבוצות של מעיינות המזינים את נחל ציפורי.

מעיינות עין יבקע זורמים לבריכה אשר נבנתה על שרידי בריכה מהתקופה הרומית. חלקה של הבריכה שימש כבריכת הרמה להובלת מי המעיין דרך אמת מים. המטרה היתה להפעיל באמצעות מים אלו את טחנת הקמח הסמוכה, היודעה גם כטחנת הנזירים.

עין יבקע הינו אתר פתוח ומתוייר הקולט בכל שנה כמות של עשרות אלפי מבקרים. ניתן להגיע אליו באמצעות נסיעה קצרה דרך הכפר כעביה. ההגעה אל הכפר כעביה הינה דרך כביש 77 (שמחבר את צומת ישי בדרום עם צומת גולני בצפון). בכל מקרה, כיום ניתן לרשום 'מעיין הסוסים' בווייז ולהגיע יחסית בקלות. הקטע האחרון של הנסיעה הינו על דרך עפר משובשת, סעו בזהירות. מי שרוצה יכול לעשות את ההליכה ברגל, מדובר במרחק קצר יחסית (כ-2 ק"מ).  

רשות ניקוז ונחלים קישון מתחזקת חלקית את האתר ומפנה פסולת מטיילים שמצטברת בו.

המעיין סבל בעבר מכניסת רכבי שטח אל תוך הבריכה תוך רמיסת החי בבריכה ומכניסה של חיות משק (כגון סוסים) אשר פגעו באיכות מי המעיין.

פרוייקט שיקום ופיתוח המעיין כלל בשלב הראשון שיקום של הבריכה באופן שימנע כניסת רכבים אל תוכה ויפחית את העומס האורגני שמוביל לגידול אצות במי המעיין הצלולים.

בשלב הבא של הפיתוח, תפותח סביבת המעיין לטובת המבקרים הרבים הפוקדים אותו ואת נחל ציפורי.

 

הידעת??

nehol_nagar

מדוע אזור מפרץ חיפה רגיש לשיטפונות?

אגן ההיקוות של נחל קישון הוא גדול מאוד: 1100 קמ"ר וכל טיפת גשם שנופלת בו, מגיעה אל נחל הקישון, זו הסיבה שהנחל הוא שטפוני במורדו ובאירועי גשם חזקים, קיימת הסתברות גבוהה להצפות בקריית חרושת ובמפרץ חיפה.