הדפס
  • ראשי
  • חדשות
  • המכרז הבינלאומי שיקבע איך ייראה הקישון המטוהר בעוד כשלוש שנים – יצא לדרך

המכרז הבינלאומי שיקבע איך ייראה הקישון המטוהר בעוד כשלוש שנים – יצא לדרך

02 יולי 2012

מפרסם: רשות הניקוז

בקיץ 2012 פירסמה הרשות לניקוז ונחלים קישון את המכרז הבינלאומי למציאת חברה, אשר תבצע את טיהור את קרקעית הקישון. המכרז התפרסם בשבוע הראשון של חודש יולי ונסגר להצעות בסוף ספטמבר. עד סוף שנת 2012 נבחרה החברה שתבצע את העבודות.  

המכרז יועד מלכתחילה עבור חברות בינלאומיות בעלות ניסיון מוכח בתחום טיהור נחלים זורמים.
 2012 הוא פורסם בעיתונות בחו"ל ובעיתונים בשפה האנגלית בישראל ב-23 וב-24 בחודש יוני.
.הקבלנים שניגשו למכרז הגיעו לסיור באתר בתחילת חודש יולי ואז הגישו את הצעותיהם.

ועדת המכרזים של רשות ניקוז ונחלים קישון היא הגוף שהכריע מי החברה שתיקח על עצמה לבצע את הפרוייקט. בוועדת המכרזים ישבו מספר נציגים של המשרד להגנת הסביבה כמשקיפים.


למעשה, זהו המכרז אשר יקבע את איכותו וצורתו הסופית של פארק הקישון, לאחר שתושלם פעולת הוצאת הסדימנט (האדמה בקרקעית הנחל) המזוהם של הנחל. סדימנט זה  יעבור תהליך טיהור ביולוגי ידידותי לסביבה ולאחר מכן יושב אל פארק הקישון, שם - על פי התכנון שביצעה הרשות לניקוז ונחלים קישון – הוא ייערם ויהווה חלק בלתי נפרד מהגבעות שיעצבו את הפארק.
פארק הקישון העתידי צפוי להיפתח לטובת הציבור כאשר תסתיים פעולת ניקוי הנחל וקרקעיתו. 

התקציב הכולל של פרוייקט הטיית הקישון (פרוייקט הנפתול) מוערך בסכום של 220 מיליון שקל. לפני שבועיים התפרסמו המכרזים לביצוע עבודות ההטייה והחפירה בתוואי נחל הקישון אשר סמוך למפרץ חיפה ומפעלי התעשייה הסמוכים לנחל. חלק זה במכרז מיועד לחברות ישראליות.

מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון, חיים חמי, העריך כי עבודות החפירה וההטיה יחלו בעיצומו של חודש אוגוסט 2012. הן צפויות להימשך כחמישה חודשים ובסיומן, ייכנסו לעבודה הזוכים במכרז הבינלאומי.

ביום פרסום המכרז הבינלאומי אמר חמי, מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון: "אנחנו ערים לכך שמדובר בפרוייקט סביבתי לאומי ראשון מסוגו בסדר גודל כזה. המכרזים נועדו להבטיח שאנשי המקצוע הטובים ביותר יסיימו את העבודות על פי לוח הזמנים – להערכתי בפרק זמן של שלוש שנים – וברמת ביצוע גבוהה, תוך התעקשות על הסטנדרטים הגבוהים ביותר של בריאות הציבור וההגנה על הסביבה.

"העמקת אפיק הקישון היא פרוייקט לאומי שהצלחתו תשחרר את תושבי מפרץ חיפה והקריות מאיום נזקי ההצפות ; התוצאה שלו תהיה קישון מטוהר ונקי לרווחת הציבור". 


כרגע ההערכה היא כי מקטע הקישון המטוהר יעמוד לרשות הציבור בעוד כשלוש שנים.

הידעת??

parks

פארק אקולוגי על שטח של אלפי דונמים מתוכנן בלב עמק יזרעאל

אגם ברוך, נחפר בשנות החמישים על ערוץ הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות להשקיה חקלאית. באגם ברוך השתמרו מיני צומח רבים שאפיינו את נוף הביצות של עמק יזרעאל  וקיימים בו שפע של מיני ציפורים, ביניהן מינים נדירים בסכנת הכחדה עולמית. באתר תוכלו לפגוש פלמינגו, עיט שמש (דורס בסכנת הכחדה חמורה עם מוטת כנפיים באורך 2.2 מטרים) ו-30 % מהאוכלוסייה העולמית של המין הנדיר ברווז משוייש. כיום משמש האתר לויסות מי שטפונות ותפיסת מים לצורכי השקיה. רשות ניקוז ונחלים קישון מקדמת הקמה של פארק אקולוגי שיכלול שיקום בתי גידול לחים, שבילי הליכה ורכיבה, נקודות תצפית, בריכות קבועות ומרכז מבקרים. כל זאת במרחק הליכה מתחנת כפר ברוך העתידית של רכבת העמק.